Apie musPaslaugosStraipsniaiKontaktai
Urologas Dainys paaiškino, kaip susijęs artritas ir lytiškai plintančios ligos
2020-10-14
‹ AtgalPirmadienį Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrui (ULAC) paskelbus pranešimą, jog artritas gali būti lytiškai plintančių ligų komplikacija, lietuviai netruko pašiepti šios informacijos. „Tai štai, kodėl tiek daug artritu sergančių – ne pas tos srities gydytojus gydosi“, – juokėsi viena iš komentatorių. Tad kaip lytiniu keliu plintančios ligos gali sukelti artritą? Šia tema plačiau pakalbėjome su gydytoju urologu, profesoriumi Baliu Dainiu.
Pasak pašnekovo, ne tik lytiškai plintanti liga (LPL) gali padaryti įtaką artrito atsiradimui. Tas pats scenarijus gali nutikti ir dėl visai kitokių infekcijų, jei jos ilgą laiką negydomos.
„Tai nutinka labai paprastai. Jeigu organizme yra kokia nors infekcija, vystosi įvairios sąnarių ligos, ypač artritas. Užtat sąnarių gydytojai man dažnai atsiunčia ligonius, kad aš patikrinčiau, ar jie neturi kokių nors lytiniu keliu plintančių ligų. Pavyzdžiui, chlamidijų, ureaplazmų, atopobijų ar kitų, – sakė prof. B. Dainys.
– Bet kokia infekcija, net ir gerklėje tonzilių infekcija gali užkurti tam tikrą mechanizmą, kai paleidžiami autoimuniniai mechanizmai ir pakenkiama sąnariams. Nebūtinai tai turi būti lytiniu keliu plintanti infekcija.“
Negydant ligos židinio, kova su artritu bus beprasmė
Kaip pasakojo pašnekovas, kad būtų pakenkta sąnariams, reikia tam tikro laiko. Vis dėlto konkretaus termino, kada pasireikš pakenkimas, nėra.
„Jei šiandien jaunuolis užsikrėtė ir tuoj pat atbėgo pas gydytojus, jis gydomas, lytiniu keliu plintanti infekcija apraminama, viskas gerai. Kad prasidėtų autoimuniniai mechanizmai, reikia laiko. Vienam gali išsivystyti po mėnesio, o kitam gal ir po pusės metų. Jei ją pradedame nedelsdami gydyti, tai tie autoimuniniai mechanizmai neprasideda“, – sakė prof. B. Dainys.
Tad norint išgydyti LPL sukeltą artritą, būtina iš pradžių rasti sąnarių pakenkimo pagrindinę priežastį. Gydytojas urologas sako, jog jei negydysime infekcijos židinio, jo nelikviduosime, niekas nepadės, o gydymas bus bevaisis.
„Visų pirma turime išgydyti infekcijos židinį. Jei skiriame tik nuskausminamuosius, apraminsime artritą, bet tai nebus gydymas“, – sakė profesorius.
Gydytojas išvardijo pagrindinius simptomus
Dauguma LPL simptomų yra panašūs. Pagrindinis pacientų skundas, pasak prof. B. Dainio, būna tas, kad po sekso atsiranda diskomfortas šlaplėje, šlapinantis skauda, degina.
„Gonorėja sergantys sako, kad šlapinantis net ašaros bėga. Esant kitoms ligoms šis pojūtis gali būti silpnesnis“, – kalbėjo pašnekovas.
Kitas simptomas – pasišlapinus po kurio laiko vėl norisi bėgti į tualetą, šlapinantis išskiriamas mažesnis šlapimo kiekis, mažesnė srovė. Kartais prieš šlapinantis pasirodo išskyrų, drumsto skysčio.
„Gali būti skausmai už gaktos, tarpvietėje. Net ir ramybės būsenoje tokie žmonės sako „jaučiu kanalą per visą ilgį“. Sveikų organų mes nejaučiame. Jei jau atsiranda kažkokie jutimai ir diskomfortas, buvo nesaugus seksas, visų pirma turime pagalvoti apie lytiniu keliu plintančias ligas“, – perspėjo prof. B. Dainys.
Beje, vaikinams simptomai dažniausiai būna ryškesni, o merginoms ne tokie išreikšti. Pasirodo, taip yra dėl to, kad moterų šlapinimosi kanalas trumpas – 2-4 cm, kai tuo metu vyrų gali siekti vaikinų iki 25 cm.
Kaip užsikrečiama?
Urogenitaline chlamidine ir gonokokine infekcijomis užsikrečiama visų rūšių lytinių santykių (vagininių, analinių ir oralinių) metu. Užsikrėtusi nėščioji šias infekcijas gali perduoti vaikui gimdymo metu. Chlamidiozė paplitusi tarp jaunų, lytiškai aktyvių heteroseksualių asmenų, gonorėja – tarp vyrų, turinčių lytinius santykius su vyrais.
Kaip pasireiškia?
Šios infekcijos dažnai būna besimptomės arba pasireiškia nespecifiniais požymiais: moterys pastebi lytinių organų išskyrų pokyčius (kiekio ir konsistencijos), vyrams atsiranda išskyrų iš šlaplės; pakinta šlapinimasis – padažnėja, jaučiamas skausmas arba deginimo pojūtis šlapinantis; progresuojant infekcijai, moterims gali būti apatinės pilvo dalies skausmas, kraujavimas po lytinių santykių arba tarp mėnesinių (gimdos kaklelio ir mažojo dubens uždegimo požymiai), sėklidžių, kapšelio, tarpvietės, kirkšnių skausmas vyrams (sėklidės prielipo ir prostatos uždegimo požymiai).
Jeigu užsikrečiama analinių santykių metu, rektalinė infekcija pasireiškia perianalinės srities skausmu, išskyromis iš išeinamosios angos. Ryklės infekcija, užsikrėtus oralinių santykių metu, dažniausiai būna besimptomė.
Kuo gresia negydant?
Negydoma chlamidiozė ir gonorėja gali komplikuotis vyrams prostatos, sėklidės prielipo, moterims – mažojo dubens uždegimu, dėl ko kyla rizika vystytis abiejų lyčių nevaisingumui, nėštumo komplikacijoms ir kitiems reprodukcinės sveikatos sutrikimams. Išplitus infekcijai kraujyje, gali išsivystyti viena iš retesnių komplikacijų – septinis artritas, kuris priklausomai nuo sukėlėjo gali būti gonokokinis arba reaktyvus, sukeltas chlamidijų.
Tai yra uždegimas, kuris dažniausiai pažeidžia kelių, kulkšnių, riešų, alkūnių ir pirštų sąnarius bei minkštuosius audinius (sausgysles, raiščius) ir pasireiškia vieno ar kelių sąnarių skausmingumu, patinimu, bendru karščiavimu ir kitais būdingais simptomais (akių uždegimu ir odos problemomis). Negydant bakterijų sukelto artrito, galimos retos, bet sunkios komplikacijos (meningitas, perihepatitas, endokarditas, osteomielitas).
Kaip išvengti komplikacijų?
Siekiant užkirsti kelią minėtoms komplikacijoms, svarbu laiku diagnozuoti šiuos susirgimus ir išgydyti sergantį asmenį bei jo lytinius partnerius. Pasitikrinti dėl lytiškai plintančių infekcijų (LPI), įskaitant chlamidiozę ir gonorėją, rekomenduojama:
- kai yra klinikinių požymių ir simptomų;
- lytiškai aktyviam jaunimui;
- jeigu lytiniam (-ei) partneriui (-ei) pasireiškė LPI simptomų arba jam (jai) diagnozuota LPI;
- po nesaugių lytinių santykių su nauju (arba atsitiktiniu) lytiniu partneriu;
- dažnai keičiantiems lytinius partnerius asmenims;
- asmenims, patyrusiems lytinę prievartą;
- jeigu nustatoma viena iš LPI, rekomenduojama pasitikrinti dėl kitų; - nėščiosioms;
- rizikos grupių asmenims: vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais, asmenims, teikiantiems lytines paslaugas už atlygį, ir jomis besinaudojantiems, narkotikus vartojantiems ir jų partneriams;
- prieš invazines gimdos kaklelio arba dirbtinio apvaisinimo procedūras.
Kaip apsisaugoti?
Apsisaugoti nuo chlamidinės ir gonokokinės infekcijos galima turint ilgalaikius ir abipusiai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris yra neužsikrėtęs, t. y. pasitikrinęs dėl šių infekcijų. Riziką užsikrėsti sumažina pastovus ir taisyklingas prezervatyvų naudojimas visų rūšių lytinių santykių (vaginalinių, oralinių, analinių) metu.
Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/sveikata/zinoti-sveika/urologas-dainys-paaiskino-kaip-susijes-artritas-ir-lytiskai-plintancios-ligos.d?id=85482075
Susisiekite:
8-5-2704771
Nemokama konsultacija telefonu visą parą
8-5-2704771
Nemokama konsultacija telefonu visą parą